GÜNEŞİN KADINLARI BODRUM

Hakkımızda

Güneşin Kadınları Bodrum Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifi; sosyal sorumluluk projesi olarak Türkiye’de kadın ve aileye ait sorunların çözümlenmesi, ailenin sosyo-ekonomik anlamda desteklenmesi amacıyla İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in önderliğinde Kadın Politikaları başkanlığının yönetiminde, 6 Ekim 2020’ de Bodrum Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi Özlem Özdemir ve Bodrum’da yaşayan duyarlı kadınlar tarafından kuruldu. Bodrum’ da yaşayan kadınlarımızın evde ürettikleri doğal ürünleri ve el sanatlarını pazarla buluşturarak, kadının ekonomik olarak güçlenmesini hedefleyen Güneşin Kadınları Bodrum Kooperatif ekibi yerelde birçok üretici kadınımıza ulaştı. Ürettikleri ürünlerin en başında; Bodrum’un marka değerleri arasında yer alan narenciye çeşitlerinden BODRUM MANDALİNASI, BERGAMUT ve TURUNÇ reçelleri gelmektedir. Bodrum Mandalina reçeli kendine has aromatik kokusu ve tadıyla tüm reçel türleri arasında çok özel bir yere sahiptir.
Bodrum’un yöresel düğünlerine ait düğün yemekleri de yine kendine özgü sunum ve lezzetleriyle öne çıkar. LOKUM PİLAVI ve TATAR bu düğün yemeklerine verilebilecek en güzel örneklerdendir. Bu iki düğün yemeği evde hazırlanan, özel kesilen erişte çeşitleridir.

Bodrum, en zengin epidemik bitki çeşitliliğine sahip olan bölgelerden birisidir. ADAÇAYI, KEKİK, KEÇİBOYNUZU bölgenin en fazla tüketilen fitoterapotik etkiye sahip doğal ürünlerdendir. Yine bu özel florada üretilen ÇİÇEK BALI’nın da aroması ve tadı bambaşkadır.

Bölgede yetişen ZEYTİN ve ZEYTİNYAĞ bölgeye özgü değerli ürünler arasındadır. Her yıl erken hasat mevsiminde toplanan yeşil zeytinler taşla kırılarak tatlı suda birkaç gün bekletilir. ÇEKİŞTE diye adlandırılan kahvaltılık kırma yeşil zeytinler, zeytinyağ ve limon eşliğinde eşsiz bir lezzete sahiptir. Ayrıca erken hasat elde edilen zeytinyağ bu bölgede kuru incir ile birlikte tüketilir.

Eski çağlardan günümüze kadar gelen, tüm aile bireylerinin temizlik amaçlı kullandıkları yöresel zeytinyağdan otantik tekniklerle üretilen DOĞAL ZEYTİNYAĞLI SABUN öne çıkan bir diğer önemli ürünleridir.

Denizcilerin antik çağlardan beri kullandıkları ekşi maya tam buğdaydan ürettikleri kuru bir ekmek çeşidi olan PEKSİMET yöreye ait lezzetli ürünlerdendir.

Diğer bir yöresel doğal ürün olan MELENGEÇ AĞACI’ndan toplanan ÇETİMEK, yine kuru incirle tüketilen kooperatifin ilginç ürünlerindendir.

Bodrum’ u Bodrum yapan tüm bu yöresel ürünler, Güneşin Kadınları Bodrum Kadın Kooperatifinin yaptığı çalışmalarla daha fazla tanıtılıp, daha geniş kitlelere ulaştırılacaktır.

Bu bağlamda da güçlenerek daha mutlu, geleceğe umutla bakan çocuklar yetiştirmesi için ailenin temel direği kadınlarımızı, günden güne büyüyerek destekleyeceklerdir.
Gelecek günlerde Güneşin Kadınları Kooperatifi Bodrum ekibi ve Özlem Özdemir dijital platformda e-ticaret sitesiyle daha geniş kitlelere ulaşmayı planlıyor.

Üreten, mutlu, umutlu ve daha güçlü kadınlarımızın liderliğinde,
“GÜÇLÜ KADINLAR, GÜÇLÜ TÜRKİYE” sloganıyla güneşli günlere ulaşma yolunda ilerliyor. “Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye” anlayışı ile kadınların ekonomik hayata katılmaları ve topluma katkı sağlamaları amacıyla kurulan ‘Güneşin Kadınları’ Kadın Kooperatifleri, kadınların ekonomik özgürlüklerine kavuşmalarının diğer sorunların çözülmesi için bir odak noktası olduğu düşüncesinin hayata geçirilmesidir.
“Güneşin Kadınları Kadın Kooperatifleri’’, kadın emeğinin değerlendirilmesi ve kadın istihdamı konusunda önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu proje ile Kadınların üretim yapabilmek için organize olmalarının ve küçük yatırımlarla ciddi katma değer elde etmelerinin öneminin öğretilmesi amaçlanmıştır. Bu projenin kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve çocukların gelişimine de orta ve uzun vadede katkı sağlaması öngörülmektedir.

Geçtiğimiz 1.5 yılda sırasıyla Adana, Düzce, Nazilli, Bodrum, İzmir, Çanakkale, Muğla, Engelsiz Yaşam-Ankara, Elazığ ,Edremit ,Bursa ,Antalya ,Ankara ve Uşak’ta kurulan Güneşin Kadınları Kadın Kooperatifleri, kendilerinden sonra geleceklere örnek oluşturmuştur. Güneşin Kadınları Kadın Kooperatifleri, kısa vadede Türkiye’nin 7 bölgesinde en az 1 ilde, orta vadede ise 81 ilin her birinde bir “Güneşin Kadınları’’ Kadın Kooperatifi kurarak, Kadınların Türkiye ekonomisine en üst düzeyde katılmalarını sağlamayı hedeflemiştir.

“Güneşin Kadınları’’ Kadın Kooperatiflerinde gıda ürünleri satışı yanında eğitim, hizmet gibi alanlarda kadınlarımızın kendilerini geliştirmesi, tecrübelerini toplumla paylaşması için gereken ortamın oluşturulmasına önem verilmiştir.
‘Güneşin Kadınları’’ Kadın Kooperatiflerinin tüm Türkiye’ye ulaşmasını sağlamak için,
İYİ Parti ’Kadın Politikaları Başkanlığı’’ dijital ve sosyal medya eğitimleri düzenlemiş, kurumsal bir yapı ile online satış yapmalarına destek olmuştur. Bu doğrultuda kadınlarımızın kendi sosyal çevrelerinde, köylerinde, bahçelerinde ürettikleri doğal ürünleri en iyi şekilde çağımız pazarlama tekniklerini kullanarak;
E-ticaret, Sosyal Mecralar gibi alanlarda tüketiciyle buluşturulması Güneşin Kadınları Kadın Kooperatiflerinin öncelikli çalışmaları arasındadır.

Bu proje ekonomik özgürlüğünü kazanan kadınlara, hukuken sahip oldukları hakları bilmeleri ve onlara sahip çıkmaları konularında güç katacaktır. Kadının ekonomik özgürlüğünü elde etmesiyle ekonomik şiddet sona erecek, devamında cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddete karşı da kadınlar direnç gösterip kendilerini daha kolay savunacaktır. Bu şekilde güçlenen kadınların yetiştirdiği çocuklar mutlu, güvenli ve sağlıklı büyüyeceklerdir.

Görüldüğü gibi ‘‘Güneşin Kadınları’‘ Kadın Kooperatifi ekonomik güçlenmenin yanında orta ve uzun vadede farklı sosyal getirileri olacak bir proje olarak planlanmıştır.
“Güneşin Kadınları Kadın Kooperatifi’’ projesi kadınların güçlendikçe neleri başarabileceği konusunda en İYİ örnek olacaktır.,

Kadınların katettiği yolu görmek ilham verici olsa da önümüzde hâlâ uzun bir yol olduğunu unutmamak lazım. Tarihte ‘’ilklere imza atanları'' hatırlarken birçok kadının da onların izinden gitmesini umut ediyoruz.

Güneşin Kadınları Bodrum Kadın Kooperatifi olarak, umarız zamanla büyüyüp güçlendikçe daha fazla kadına dokunabilir ve onların hayatlarında ürettikleri ile bir farkındalık yaratabiliriz.

Kooperatif Üyelerimiz

Kurucu ortaklarımız ve üyelerimiz ile tanışın!

Özlem Özdemir

Kurucu / Yönetici

Şükrüye Çadırcı

Kooperatif Üyesi

Sabiha Yıldırım

Kooperatif Üyesi

Hatice Özdenk

Kooperatif Üyesi

Kadriye Hakalan

Kooperatif Üyesi

Songül Usta

Kooperatif Üyesi

Sezen Yavaş

Kooperatif Üyesi